Skip to content

Zničené zuby

Zuby potřebujeme celý život, přesto se ale celá řada lidi v péči o zuby zrovna nepřetrhne. Večer přijde únava z dlouhého pracovního dne, a už se jim mnohdy do koupelny vůbec nechce. Takový přístup ale nemůže skončit jinak než zničenými zuby. A ty nejen, že mohou působit bolest, stejně tak se mohou stát zdrojem problémů v osobním i pracovním životě. S filmovým úsměvem jde zkrátka všechno lépe.

Jak se zuby ničí?

Zničené zuby mohou být důsledkem velkého mechanického tlaku, který na ně působí. K tomu dochází ve chvíli, kdy zuby narazí na jakékoliv tvrdé předměty. Může jít i o důsledek různých zlozvyků. Mezi ty patří otevírání víčka lahve zuby. Při něm dochází často k uštípnutí kousku zubu. U dětí i příznivců adrenalinových aktivit (anebo smolařů) to potom bývají úrazy. Pády a údery do zubů při jízdě na kolečkových bruslích, horských kolech nebo jiných podobných kratochvílích jsou taktéž častým zdrojem úrazů zubů. Zuby je proto potřeba před úrazy chránit.

K poškozování zubů ale může docházet i jinak, pomaleji a nenápadněji. Zbytky jídla, které si tím, že zanedbáme hygienu, necháme v ústní dutině, se mohou stát potravou bakterií a vytvořit jim přívětivé prostředí pro život a rozmnožování. Bakterie přitom produkují kyseliny, které narušují zubní sklovinu, a pronikají pak do vnitřních struktur zubů i dásní. To vede ke vzniku zubního kazu nebo zánětu dásní. A pokud je nebudeme řešit, zaděláváme si na zničené zuby, které mohou postupem času přerůst v parodontózu. To je pak potřeba se uchýlit k ne úplně levnému řešení v podobě implantátů, které implantují pomocí metody all on 4.

Prevence zničených zubů

Nedodržování správné hygieny ústní dutiny je prvním krokem k loučení se s vašimi pevnými zuby. Základním prvkem prevence zubního kazu nebo zánětu dásní je vždy a za všech okolností důsledná a pečlivě vykonávaná hygiena ústní dutiny. Ta zahrnuje pravidelné čištění zubů včetně hůře přístupných míst v mezizubních prostorách a časté vyplachování úst vodou s antibakteriálním účinkem.

Na kompletní posouzení stavu vašich zubů však nestačíte sami. Stav vašich zubů je třeba pravidelně konzultovat se zubním lékařem, který následně určí další postup v péči o vaše zuby. Zubní lékař má nástroje a potřebné znalosti k tomu, aby objevil jakýkoliv problém i v samotném počátku (k dispozici má většinou i zubní rentgen, díky kterému „vidí“ i do vnitřních struktur) a mohl posoudit jeho závažnost. Pravidelné kontroly u lékaře jsou nedílnou součástí prevence zničených zubů.

Kazivost zubů a jejich ničení se netýká jen dospělé populace, týká se bohužel i malých dětí. I když budou jejich mléčné zuby nahrazeny jinými, předpoklady pro zdraví chrupu se vytvářejí již v dětství. Do těchto předpokladů spadají jak důvody fyziologické, tak psychologické – v dětství se utvářejí hygienické návyky, které potom v dospělosti člověk automaticky využívá a brání se tak tomu, aby skončil se zničenými zuby.