Jestliže je dokonalý „hollywoodský“ úsměv znakem důkazem toho, že jeho nositel je dostatečně na úrovni a věnuje péči o své tělo dostatek pozornosti, zkažené zuby jsou důkazem pravého opaku. Cesta k nevzhledným a neméně často také bolavým zubům je přitom velmi snadná. Stačí trochu nedůslednosti či lenosti a neštěstí je na světě. Opačně, tj. směrem od zkažených zubů k těm zdravým a na pohled krásným, je bohužel výrazně komplikovanější.
Cesta ke zkaženým zubům
Jako zkažené zuby označujeme ty, které trápí zubní kazy. Zubní kaz je onemocnění způsobené bakteriemi zubního plaku, které proniknou do vnitřní struktury zubu a působí tam zánět. Tvrdou sklovinou přitom bakterie prostupují postupně s tím, jak jí naleptávají kyseliny vznikající při metabolismu cukrů. V první fázi je zubní kaz sotva neznatelnou skvrnkou, posléze je stále více patrné. V pozdějších fázích je navíc zubní kaz také bolestivý. Prvotní příčinou jsou tedy bakterie zubního plaky. A skrze ně vede cesta k vítězství nad zubním kazem i obraně proti němu.
Zubní kaz se neomezuje jen na některé zuby, postihnout může kterýkoliv. Např. zkažený zub moudrosti je tak stejně běžný jako jiné zkažené zuby. Jako vždy platí, že prevence je mnohem lepší než následná léčba. Technicky jde sice o to samé, ale zabránění samotného vzniku kazu dokáže ušetřit mnoho problémů.
Prevence a léčba
Prevence a léčba zubního kazu spočívají především v co nejpečlivějším odstranění bakterií (tj. zubního plaku). Pro dosažení tohoto cíle je třeba pečlivě si čistit zuby (nejde jen o použití klasického kartáčku na zuby, je třeba používat i mezizubní kartáček nebo zubní nit) a také si dát pozor na to, aby bakterie vůbec neměly k životu vhodné prostředí. To reálně znamená potřebu vyplachovat si ústa i v době, kdy si nemůžeme čistit zuby: např. po jídle. K vyplachování je ideální ústní voda, ale v případě potřeby postačí i voda obyčejná.
V případě, že již se zubní kaz objeví a dostane se ze své počáteční fáze, pouhé zlepšení hygieny samo o sobě stačit nebude. V takovém případě už bude muset nastoupit stomatologická vrtačka.
Kaz někdy stačí zvnějšku odvrtat a sklovinu nahradit příslušnou výplní. Horší je to ve chvíli, kdy kaz pronikne do vnitřní struktury zubu, do zuboviny. V takovém případě musí přijít na řadu zákrok, který většina lidí zná jako „tahání nervů“ (a obává se ho).
Pořád ale ještě může být hůř. Kaz totiž může zub zcela zničit a ten odumře. V takovém případě buď vypadne sám, anebo jej bude muset lékař vytrhnout. V takovém případě je řešením už jen fixní nebo snímací zubní náhrada (například metoda All on 4). A je nutno počítat s tím, že právě tyto zákroky patří mezi ty nejnáročnější a v neposlední řadě také nejnákladnější. Každý by si tak měl rozmyslet, zda věnovat těch několik pár minut denně čištění zubů, anebo potom řešit skutečně bolestivé problémy.