Skip to content

Zánět dásní

Onemocnění a zdravotní problémy můžeme rozdělit na ty, jejichž vznik ovlivnit nemůžeme a na ty, za které si můžeme sami. Zánět dásní patří až na výjimečné případy do té druhé kategorie. Hlavní příčinou vzniku zánětu dásně je totiž naše vlastní nedůslednost a pocit, že starost o zuby a celou ústní dutinu lze „ošidit“. Pravda je taková, že naše lenost, která nám ušetří maximálně několik málo minut, nám o něco později může způsobit problémy, jejichž řešení nás bude stát mnoho energie, trápení a v neposlední řadě i peněz – aneb nutnost instalace all on 4 zubních implantátů.

Zánět dásní a jeho projevy

Příčinou zánětu dásní jsou bakterie, které máme v ústní dutině. Pokud jim vytvoříme prostředí, ve kterém se jim bude dařit, tj. budou mít dostatek potravy a nikdo je nebude chtít ničit, rozmnoží se natolik, že se stanou pro naše dásně rizikem. V takovém případě totiž stačí malá trhlinka, kterou proniknou do vnitřní části dásně, kde nevyhnutelně způsobí zánět. A jak poznat zánět dásní? Není to těžké. Příznaky zánětu dásně mohou být zpočátku velmi nenápadné a mohou se omezovat na pouze mírné zarudnutí, drobné krvácení při čištění zubů apod. Jakkoliv je však snadné tyto zdánlivé maličkosti ignorovat, jsou varováním, které se vyplatí poslechnout. Pokud to neuděláte, postupem času se totiž příznaky začnou zintenzivňovat. S postupem času nejen, že se uvedené příznaky zhoršují, ale zánět proniká stále hlouběji, až ke kořenům zubů. Zánět dásně u zubu se začne měnit v paradontózu. Zánět začne narušovat uložení zubu a ten se bude viklat. Nejdřív trochu, potom více, a nakonec dojde k jejich vypadnutí. A to je něco, co za to opravdu nestojí.

Jak se zbavit zánětu v dásni?

Na začátek si přiznejme, že mnohem lepší než řešit, jak se zánětu dásní zbavit, je nikdy mu nedat šanci. Prevence je mnohem lepší než strachování se o celý chrup. Není to navíc nikterak těžké. Základem je pravidelná hygiena ústní dutiny. Je zkrátka třeba si alespoň dvakrát čistit zuby. Nezapomínejte přitom ani na špatně přístupná místa v mezerách mezi zuby apod. Pro tyto účely jsou ideální mezizubní kartáčky, klasikou je potom zubní nit. Kromě vlastního čištění zubů je třeba si také v době, kdy nemáte možnost si zuby vyčistit, a přitom jste po jídle, ústa vyplachovat. Pro tento účel použijte ústní vodu, v případě potřeby ale poslouží i obyčejná voda. Jde zkrátka o tom, zbavit bakterie potravy a pro ně příjemného prostředí. Nedílnou součástí prevence jsou potom pravidel, ideálně půlroční, návštěvy vašeho zubaře. Tam byste se měli okamžitě vydat v případě, že se již zánět dásní objeví. Pokud jej podchytíte včas, řešení problému je relativně snadné. Léčba zánětu dásně je stejná jako prevence, je prostě třeba důslednost v hygieně. V případě těžších případů může stomatolog přidat antibiotické masti apod.