Zatímco drobné krvácení z dásní, citlivost zubů na nízké či vysoké teploty nebo občasnou bolest zubů má řada lidí tendenci podceňovat, viklání zubu už člověka většinou donutí k návštěvě stomatologa. Je to jedině dobře, neboť viklavý zub je u dospělého člověka příznakem potenciálně velmi vážných problémů s chrupem. Pokud takový nepřirozeně pohyblivý zub objevíte u sebe, na nic nečekejte a spěchejte do stomatologické ordinace.
Proč se zuby viklají?
Než se pustíme do popisu možných důvodů viklání zubů, je na místě podívat se do učebnice anatomie a zjistit, jak to vlastně s těmi zuby je. Zub drží ve spojení s kostí vazivová vlákna. Ty ze své podstaty nejsou dokonale pevná, přesto ale dokážou zuby držet tak pevně, že ty se zdají být absolutně nepohyblivé. Tak úplně pravda to není, ale jejich pohyb je minimální. Pokud zjistíte, že se vám viklá zub, může to mít v zásadě dvě příčiny. Ta první je mechanická, na zub zkrátka působila taková síla, kterou již zmíněná vlákna nebyla schopna absorbovat. Může jít o následek úrazu, ale často to také souvisí s přílišným skřípání zuby. Existuje poměrně častá porucha zvaná bruxismus, při které člověk v noci nevědomky skřípe zuby. Pokud máte podezření, že se týká i vás, je na místě zkonzultovat se svým zubařem možnost nošení tzv. nočního chrániče zubů, který dokáže důsledky bruxismu eliminovat. Kromě mechanického poškození zubního vaziva jej mohou narušit i vlivy mnohem méně nápadné. Dlouhodobé působení bakterií jim může proklestit cestu právě až k vazivovému systému uložení zubu, následný zánět ho poškodí natolik, že se zub začne viklat. Jedná se o typický projev paradontózy.
Lze spravit vyviklaný zub?
Odpověď na tuto otázku závisí na situaci. Pokud se viklání podchytí včas, situaci lze ještě zachránit, pokud se však nechá rozvinout, už bývá většinou pozdě a z viklavého zubu se stane zub vypadlý se všemi důsledky, které to přináší. Terapie spočívá především v okamžitém odstranění příčiny viklání. Případ bruxismu už zde byl zmiňovaný, na místě je nošení chráničů. Pokud je hlavním důvodem viklání parodontóza, bude třeba ihned významně zlepšit hygienu ústní dutiny a odstranit zubní plak plný bakterií. Hlavní kroky jsou čištění zubů i mezizubních prostor, vyplachování úst ústní vodou nejlépe po každém jídle atd.
Co když zub vypadne?
Pokud se již viklavý zub nepodaří zachránit, stomatolog člověku nabídne možnost instalace implantátů. Výhodou zvláště těch fixních je, že vypadají prakticky k nerozeznání od skutečných zubů, a i funkčně jsou dokonalé. Někdy může dojít i k nutnosti nahrazení celého patra zubu tzv. all on 4 zubními implantáty. Nepříjemnou vlastností těchto řešení je na druhou stranu vysoká cena. Je ale možné mluvit o vysoké ceně, pokud nám daný zákrok může navrátit možnost žít dále plnohodnotným životem?