Skip to content

Jak vyléčit zánět dásní?

Jakkoliv se to na první pohled nemusí zdát, naše ústa jsou plná života. V ústní dutině mohou přežívat nejrůznější bakterie živící se zbytky potravy, které nám v ústech zůstávají. Právě bakterie jsou hlavní složkou zubního plaku, onoho nepříjemně lepkavého filmu, který pokrývá naše zuby v případě, že se jejich očistě nevěnujeme dostatečně často a pečlivě. Nejde ale jen o nevábně vypadající plak, bakterie v ústech jsou totiž původci zubního kazu i zánětu dásní. Právě ten je až příliš častým onemocněním a jen těžko lze nalézt člověka, který se s ním v některé fázi svého života nesetkal. V nejhorších případech vede zanedbání zánětu dásni k úplné ztrátě zubů a nutnosti je nahradit zubními implantáty all on 4. To nejdůležitější je, jak vyléčit zánět dásní.

Co je třeba vědět o zánětu dásní?

Zánět dásní je onemocnění, které je zpočátku velmi nenápadné. Dásně začnou být mírně nateklé, možná citlivější na dotek. Po nějaké době si potom člověk všimne, že pasta, kterou při čištění zubů plive do umyvadla, obsahuje příměs krve. To, co začne jako akutní zánět dásní, může v případě, že člověk problém nikterak neřeší, přerůst v chronický zánět dásní. Původcem zánětu může být alergie i genetika a vyloučit nelze ani virový zánět dásní. Nejen stomatologové mají ale jasno v tom, jaká příčina je nejčastější – jsou jí zmíněné bakterie zubního plaku pronikající do dásní. Ani chronický zánět dásní ale není neměnným stavem. Rychle se z něj může stát skutečně ošklivý hnisavý zánět dásní, případně může zánět natolik poškodit uložení zubů, že začnou vypadávat. Silně bolestivý zánět dásní ani ztráta zubů nejsou nic, po čem by kdokoliv toužil. Pokud už se ale objeví, jak jej léčit?

Léčba zánětu dásní

Léčba zánětu v kterékoliv fázi spočívá především v odstranění příčiny jeho vzniku, tj. bakterií. Toho lze docílit jen a pouze poctivým čištěním zubů. Při něm je vždy potřeba věnovat pozornost i špatně přístupným mezizubním prostorám. Po každém jídle by měla být ústa vypláchnuta ústní vodou. V případě, že to není možné, vypláchněte si ústa alespoň vodou obyčejnou. Vážnější případy vyžadují antiseptika např. ve formě mastičky a hojení poškozených dásní podporují také přírodní odvary z heřmánku.

Pokud chcete mít zánět dásní opravdu pod kontrolou, je třeba přidat k čištění zubů také pravidelné návštěvy stomatologické ordinace nebo zubního hygienika. Ti totiž mohou zánět dásní rozpoznat hned v počátcích. Prevence je vždy méně náročná, než důsledky. Stomatolog je také schopen pacientovi vysvětlit správný způsob čištění zubů a celkově hygieny ústní dutiny. Zanedbá-li člověk pravidelné návštěvy lékaře, „odměnou“ mu bude zánět dásní, nejprve sotva znatelný, poté závažnější a nakonec tak rozsáhlý, že ho bude stát zuby.