Skip to content

Gingivitida

Nedůslednost a lajdáctví při čištění zubů nemusí skončit jen zkaženými zuby, stejně závažný problém představuje i zánět dásní. Pokud by na něj někdy přišla třeba v hospodě řeč, můžete se vytáhnout i znalostí jeho odborného lékařského názvu, který zní gingivitida. Je dost možné, že to bude debata dlouhá, neboť osobní zkušenost s tímto onemocněním má většina populace. Pokud zůstane o zkušenost letmou a krátkodobou, nic hrozného se neděje. Pokud ale dostane gingivitida prostor, může se z ní stát opravdový problém. Někdy může zajít až k nutnosti výměny všech zubů pomocí zubních náhrad all on 4. Co je tedy třeba o ní vědět a co dělat, pokud nás postihne?

Kde se bere gingivitida?

Zánět dásní může mít celou řadu příčin. Mohou to být genetické předpoklady pro určitou poruchu imunitního systému. V takovém případě mluvíme o tzv. deskvamativní gingivitidě a pro vznik zánětu nemá žádný objektivní vnější důvod, to se jen naše tělo splete a chybně zareaguje vznikem zánětu. Další příčinou vzniku gingivitidy může být hormonální nerovnováha. Tato tzv. hormonální gingivitida je spojena především s těhotenstvím, může se ale objevit i jindy a nejen u žen. Jak u hormonální, tak u deskvamativní gingivitidy se jedná o příčiny, které může daný člověk jen těžko ovlivnit. Stejný předpoklad však naprosto neplatí u tzv. ulcerózní gingivitidy, jež nikoliv náhodou postihuje především vášnivé kuřáky a konzumenty alkoholických nápojů. Potom je tady gingivitida tradiční a nejtypičtější, o které se většinou mluví bez přízviska.

Čištění zubů a gingivitida

Čištění zubů bylo ve spojitosti se zánětem dásní zmíněno již v úvodu. Důvodem je fakt, že spolu opravdu zásadním způsobem souvisí. Pokud si totiž nečistíme zuby, v ústech se nám začnou rychle množit bakterie. Ty se v našich ústech vyskytují neustále, ve větším množství ale tvoří žlutý povlak známý jako zubní plak, a pravděpodobnost že v takto hojném počtu začnou dělat problémy, se rapidně zvyšuje. Bakterie se jakoukoliv malou trhlinou dostanou do dásně a zánět je na světě. Ten potom navíc postupně proniká do stále hlubších a hlubších oblastí dásně až se dostane ke kořenům zubů. V tuto chvíli už jde lidově řečeno „do tuhého“. Gingivitida se totiž může proměnit v parodontózu a zuby brzy zničit, resp. způsobit jejich vypadnutí. Je proto nesmírně důležité, aby člověk zareagoval okamžitě při zpozorování prvních příznaků. Nejklasičtějším příznakem jsou stopy krve při čištění zubů, může ale jít také o zarudnutí, lehké natečení dásně apod.

V tuto chvíli stačí jen zintenzivnit hygienu ústní dutiny, přidat např. vyplachování ústní vodou, změna diety a omezení sladkých nápojů či potravin s obsahem cukru apod. Čím déle totiž gingivitidu necháme, tím hůře se jí budeme zbavovat. A viklavé zuby na konci již většinou spravit nelze, zbývá jen jejich vypadnutí. Nevyhýbejte se proto návštěvám u zubaře, mohou vám pomoci odhalit gingivitidu se skutečných počátcích.