Skip to content

Co pomáhá na zánět dásní?

Pokud svým ústům a jejich hygieně nevěnujeme dostatečnou pozornost, pošleme tím pomyslnou pozvánku bakteriím, které se v nich s radostí usídlí a dříve či později nám začnou dělat problémy. Jsou to totiž právě bakterie, které stojí za vznikem zubního kazu i zánětu dásní. Jak s nimi lze bojovat? A co dělat, pokud se u nás zánět dásní již objevil? Dobrou zprávou je, že při včasné reakci to není nikterak těžké.

Co znamená, že máme zánět dásní?

Zánět dásní je onemocnění, které postihuje většinu populace a které souvisí s pronikáním bakterií z ústní dutiny do vnitřku dásní. Pokud k tomu dojde, vzniká zánět. Ten se zpočátku prakticky neprojevuje, maximálně si lze všimnout zarudlejších dásní a kapiček krve, které pliveme při čištění zubů. Nejedná se však o stav, který by byl jakkoliv bolestivý, nebo jinak omezující.

Pokud se však na tyto příznaky „vykašleme“ a nijak je neřešíme, zaděláváme si na problém. Zánět totiž bude pronikat dásní stále dál a dál, přejde do chronické fáze a nakonec se „prokouše“ až k uložení zubů. Tam už se z něj stává nebezpečná paradontóza a povede-li se zánětu narušit vazivovou tkáň, která zub drží, potom hrozí jeho viklání a po čase (nikterak dlouhém) i vypadnutí se všemi důsledky, které to přinese v osobním i profesním životě. V tomto případě je pak potřeba instalovat do ústní dutiny zubní implantáty technikou all on 4.

Jak na zánět dásní?

Chceme-li si odpovědět na otázku „jak zastavit zánět dásní?“, potřebujeme si uvědomit to, co bylo popsáno výše, tj. to, co je tou hlavní příčinou jeho vzniku. Tím jsou samozřejmě zmíněné bakterie, boj se zánětem dásní je tedy především bojem s nimi.

S bakteriemi se bojuje v první řadě důslednou hygienou. Udělejte vše pro to, aby jim ve vašich ústech pšenka nekvetla. Bakterie jsou hlavní součástí zubního plaku, kterého se musíte neustále zbavovat. Stejně tak jim neposkytujte potravu, jinými slovy, vždy si po jídle vypláchněte ústa, ať v nich nezůstanou žádné zbytky. Pokud budete v tomto ohledu důslední, problém se zánětem dásní zmizí a problém „jak zastavit zánět dásní“ máte vyřešený. Horší je situace, kdy necháte zánětu přece jen více prostoru. V takovém případě již nemusí pouhá zlepšená hygiena stačit (byť bude stále tou hlavní zbraní), ale bude třeba přidat i nějakou antibiotickou léčbu.

V nejhorším případě…

Nejlepší motivaci pro důslednou prevenci a starost o zuby a dásně poskytuje vědomí toho, co by se mohlo stát, pokud byste jim tuto starost neposkytovali a nereagovali na varovná znamení. Jak již bylo zmíněno, nejhorší scénář zahrnuje napadení úložného aparátu zubu, jeho poškození, a v konečném důsledku i vypadnutí zubu. Energie a čas věnované péči o zuby se zkrátka vyplatí- Těch několik minut denně může znamenat rozdíl mezi zdravými a čistými zuby na jedné straně, a vypadnutými zuby na straně druhé.